Haberler

Android Cihazlarınızı Ödünç Vermeden Önce Güvene Alın

Bazen öyle zamanlar vardır ki; telefonunuz çalınsa daha fazla rahat edersiniz. Bu anlardan birisi ise; bir arkadaşınız veya tanıdığınız birisinin birkaç iş için telefonunuzu ödünç istemesidir. Bu bir arama için veya bir fotoğraf çekmek için olabilir. Bu evrede kendi ellerimizle telefonumuzun tuş kilidini açarak teslim ederiz. Bu teslim ettiğimiz cihaz içerisinde bizim binlerce özel bilgimizi barındırıyor. İşte o sırada insanı bir endişe sarar. Bu tarz bir can sıkıcı durumdan kurtulmanız için sizlere birkaç öneri vereceğiz.

Birisi sizin cihazınızı bir işlem için kısa bir süreliğine istese bile özel bilgilerinizi görmesini istemediğiniz için bir ikilem içerisine girebilirsiniz. Zira cihazlarınızda o kadar mahrem bilgileriniz vardır ki gönüllü olarak bir arkadaşınıza vermek isteseniz bile soru işaretleri yaşayabilirsiniz. Fakat aslında bu şekilde düşünmek zorunda değilsiniz. Çünkü hem iOS hem de Android cihazların misafir kullanıcılarının telefonlarda yapacakları işlemleri kısıtlayan fonksiyonlar yer almaktadı.

Android Kullanıcı Kısıtlama

Android 5.0 Lollipop versiyonu karşımıza 2014 yılında çıktı. Bu versiyon karşımıza çıktığı zaman şebeke işletim sisteminde ekrak kilidi adında bir özelliğin olduğunu gördük. Bu özellik sayesinde kullanıcı bazı uygulamaları kullanma konusunda kısıtlandırılabiliyor. Birisi sizden cihazınızı istediği zaman eğer ekran kilitli özelliği aktif bir şekilde cihazınızda kullanılıyorsa diğer uygulamaları açamazsınız veya ayarlarınızı değiştiremezsiniz.

Bu özelliği devreye sokmak isteyen kişiler cihazlarında Ayarlar bölümüne girmelidir. Bu bölümde yer alan Güvenlik ve Konum seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Sonrasında ise Ekran Kilidi özelliğine geçin. Bu fonksiyonu Aktif olarak işaretledikten sonra ekran kilidinin kaldırılması adına da PİN kilidi işlevinin devrede olduğuna dikkat etmelisiniz. Sonrasında ise cihazınızı kullanacak olan kişinin gezinmesine müsaade ettiğiniz uygulamayı açın ve gezinme çubuğunda sağ üst bölümde yer alan kare biçimli olan Göz At bölümüne tıklayın.

Bu bölüme tıkladığınız zaman son kullanılan uygulamalar ve en son girdiğiniz uygulama ortada ve ön planda olmak için bir sıra şeklinde görünecektir. Bu uygulamayı ekranı ortasına taşımalısınız. Burada ekranın sağ alt bölümünde yer alan raptiye biçiminde olan sabitleme butonuna tıklamalısınız. Artık sadece bu uygulama cihazınızda ekran kilidi kullanılabilir durumdadır. Cihazınızı tekrar eski tam kapasiteli olan haline döndürebilmek için Göz At ve Geri butonlarına aynı anda basmalısınız. Sonrasında ise artık cihazınızın PİN kodunu girerek aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Cihazlarınızın Güvenliğine Dikkat Etmelisiniz

Yazımızda belirttiğimiz gibi cihazlarımızın içerisinde birçok mahrem bilgi yer almaktadır. Cihazınızı korumasız bir şekilde verdiğiniz zaman ise bu bilgilerinizi birisinin eline vermiş olursunuz. Özellikle cihazınızda kimsenin görmesini istemeyeceğiniz konuşmalarınız ve fotoğraflarınız varsa bu konuda çok fazla mağdur olabilirsiniz. Artık neredeyse bütün bilgilerin çalındığını ve insanların birilerini dolandırdığını düşündüğümüz zaman cihazlarınızı bu şekilde teslim etmeniz sizi son derece mağdur edecektir.

Bir önceki yazımız olan Google Android Yedeklerini Siliyor başlıklı makalemizde android google drive ve google drive hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu