Haberler

Android Telefonlarınızın Isınmasını Önlemenin İpuçları

Android telefonların temel elektronik bir sistem olduğunu biliyoruz. Cep telefonunun içerisindeki elektronik sistemler, belirli bir direnç setine bağlı olan bataryadan enerji çekmek suretiyle devreyi tamamlar. Bu enerji iletimi sırasında, bir ısı açığa çıkar. Bu ısının yükseldiği kısımlarda ise, SoC devreye girip, işlemci ve işletim sistemini yavaşlatır. Böylece daha çok ısının ortaya çıkması önlenmeye çalışılır. Fakat bu durumda da Android cep telefonunuzda bir yavaşlama söz konusu olacaktır.

Android cep telefonları, şarj olurken, ağır uygulamalar çalıştırırken, yüksek çözünürlükte video çekimi yaparken cihazınızın aşırı ısındığınızı fark edebilirsiniz. Ayrıca, direk güneş ışığına koymak, 4.5 G aktifliği, çoklu görev ve altta çalışan çok sayıda uygulama olması, ısınmayı tetikleyici özellikler olabilir. Android cihazınızın ısınmasını önlemenin birkaç yolu vardır. Bunları aşağıda listeledik.

1 – Android Cihazınızın Çok Fazla Şarja Maruz Kalmasını Önleyin

Fazla elektrik akımına maruz kalmak sadece Android cep telefonlarında değil, tüm elektrikli ve elektronik cihazlarda aşırı ısınma problemi yaratan bir unsurdur. Cep telefonunuzu tüm gece boyunca şarjda bırakmak, sürekli şarjda kullanmak, yüzde 100 doluluk oranından sonra şarja maruz bırakmak cep telefonunuzun ısınmasını sağlayabileceği gibi, aynı zamanda Android işletim sistemli cep telefonunuzun bataryasının ömrünü de azaltmaktadır.

2 – Lisanslı Olmayan OEM Aksesuarlarını Kullanmayın

Bu en çok dikkat etmeniz gerekenkonulardan biridir. Android cep telefonlarınızın satın alımında beraber verilen, orijinal şarj aleti ve orijinal şarj kablosu dışında üçüncü taraf ve lisanssız aksesuarları kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Android işletim sistemi yüklü olan cep telefonlarınızın kablo, şarj aleti ve bataryalarının belirli bir akım kapasitesi, direnç kapasitesi ve yalıtım değerleri vardır. Bu değerler orijinal parçalarda firmanın belirlediği değerlerdir. Lisanssız kullanacağınız bu parçalarda bu değerler cep telefonunuzun ihtiyaçlarını karşılamayacak ve telefonunuzun aşırı ısınmasını ve dahası cep telefonunuzda çok ciddi problemlere yol açmaktadır.

3 – Cep Telefonunuzu Düz ve Sert Bir Yüzeyde Şarj Etmeye Dikkat Edin

Android cihazlarınızı şarj ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur ise, kesinlikle sert ve düz bir zeminde şarj etmeye dikkat edin. Yatak, çarşaf, yorgan gibi yumuşak düzeylerde şarj etmek, cihazınızın ısı yalıtımını önlemekte, ısının dışarı atılmasının önüne geçmektedir. Bu sırada ısınan telefonun daha çok ısınmasına, bataryanın şişmesine ve cihazınızın arızalanmasına sebep olabilir.

4 – Doğrudan Güneş Işığı, Isıtma Aygıtları Gibi Tetikleyicilerden Uzak Tutun

Cep telefonunuz elektronik devre tamamlanması sürecinde zaten belirli bir ısı yayacaktır. Fakat güneş ışığı, klima, soba gibi ısı yayan cihazların direk etkisine bırakmak, Android işletim sistemli cep telefonunuzun aşırı ısınmasında tetikleyici olarak görev yapacaktır. Ayrıca Cep telefonunuzun elektronik ve plastik aksamlarında deformasyonlarda sağlayacaktır.

5 – Arka Kapağı Arada Bir Açabilirsiniz

Cep telefonunuzun arka kapağı telefonunuzun batarya ve elektronik aksamlarını korumak görevi dışında, belirli bir ısıyı sabit tutma görevi vardır. Telefonunuzun arka kapağını, cihazınızın ısısının yükseldiği zamanlarda açarak sabit tutunan ısıyı dışarı atmaya yarayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Android Telefonlar İçin Alternatif Klavyeler başlıklı makalemizde android klavyeler, android telefon klavyeleri ve Hacker’s Keyboard hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu