Haberler

Google I/O 2017 Konferansı’nda Dikkat Çeken Konular

17 – 19 Mayıs tarihleri arasında, Google tarafından düzenlenen Google I/O 2017 Konferansı düzenlendi. Bu konferansta 2017 yılı sonrasında Android’in 2017 yılı ve sonrasında gelişimi, ürün yelpazesi, yapılacak ve çıkartılacak yenilikleri hakkında pek çok detaydan bahsedildi. Bu detayları aşağıda incelemeye çalışalım.

Picture in Picture: 2016 yılında Android TV’lere gelen bu özellik, artık akıllı telefonlarda da kullanılabilecek. Yani, cep telefonunuzda video seyrederken artık farklı uygulamaları kullanabileceksiniz.

Notification Dots: Android O ile gelecek olan bu özellik ile, artık, uygulama ikonuna basılı tutarak, uygulamaya it gelen bildirimleri uygulamayı açmadan okuyabileceksiniz.

Yeni Emojiler: Android O ile birlikte yeni emojiler de yolda.

Android O: Android 8.0 (O) beta versiyonu bu konferansta tanıtıldı. Fakat hala ismi net olarak belli edilebilmiş değil.

Autofill: Daha önceden Google Chrome’un mobil uygulamasının özelliği olarak kullandığımız kullanıcı adı ve şifreyi otomatik doldurma özelliği, diğer uygulamalara da geliyor.

Smart TextSelection: Akıllı yazı seçimi olarak lanse edilen bu özellik sayesinde, kopyalama yaptığınız yazıların özelliklerine göre, nerede kullanabileceğinizi sizin için uygun programla destekleyen bu seçenek Android O ile sunulacak yeniliklerin arasında gösterildi. Örneğin, bir link kopyaladıysanız, bu link için size tarayıcı önerilecek.

Google DayDream: Telefon olmadan da kullanılabilecek olan DayDream, ekran, işlemci ve diğer donanımları içerisine gömülü olarak gelecek. Bu sayede telefon olmadan da kullanılabilecek.

Google Lens: Google Photo ve Google Asistan ile birlikte entegre olarak çalışacak Google Lens ile, kameranızı belirli bir objeye çevirdiğinizde, o objeyle ilgili detaylı bilgileri alabileceksiniz. Örneğin, bir süpermarkete telefonunuzun kamerasını çevirdiğinizde ve uygulamayı açtığınızda, o süpermarketin çalışma saati, telefonu varsa internet web adresi gibi tüm bilgilere arama yapmadan ulaşabileceksiniz.

Google Fotoğraflar: Geliştirilmiş Google Fotoğraflar uygulaması ile çekmiş olduğunuz fotoğraflardaki kişileri otomatik olarak algılayıp, o kişi ile hızlı bir şekilde paylaşmanızı sağlayabilecek. Ayrıca, sizin için güzel olan fotoğrafları belirleyip, ayrı bir fotoğraf albümü yapmanızı sağlayabilecek.

Android Go: Bu sürüm ile birlikte, telefonunun ram’i 1 GB’dan düşük olan cihazlar için, performansız arttırmaya yönelik seçenekler sağlayacak. Bu sürüm ile sade bir arayüze sahip olacaksınız. Bunun dışında, uygulamalarda telefonunuzla eşlenecek ve daha düşük performansta çalışacak.

Android Studio3.0 ile gelen yenilikler arasında;

AdaptiveIcon Wizard: Android O ile birlikte uygulanabilecek bu özellik sayesinde, kullanıcılar dilerlerse, ayarlar sekmesi altında, dilediği uygulamanın ikon görüntülerini değiştirebilecekler.

Kotlin Programlama Dili: Bu sayede dilerseniz, Java yazılım diline ait olan Class’larınızıKotlin yazılım diline ait çevirebileceksiniz.

Layout Editor: Bu editör sayesinde tasarım yapmak iyice kolaylaşacak. Bu tasarım tamamen sürükle bırak seçeneğiyle çalışmaktadır.

Ayrıca gelecek özellikler arasında, Device File Exploler, CPU Profiler, Memory Profiler gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Android’de Hatırlatıcı Girmek ve Bildirimleri Gidermek başlıklı makalemizde android hatırlatıcı uygulamalar, Boomerang Notifications ve hatırlatıcı uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu