Haberler

Android Telefonlarda NFC Nasıl Kullanılır?

Günümüzde kullanımı her geçen gün artan ve pek çok işlem için aktif olarak kullanılan NFC, Türkiye’de daha çok fazla uygulama için destek almasa da önümüzdeki zamanlarda pek çok alanda aktif rol alacağı, dünyadaki gelişiminden ve kullanımının artmasından oldukça belli olan bir sonuç durumuna gelmiş bulunuyor. NFC, Türkçe karşılığı olarak Yakın Saha Haberleşmesi olarak adlandırılmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi yakın durumda olan tüm işlemler için kullanılabilir bir teknoloji olarak gün geçtikçe kullanışlılığını arttırmış durumda. Özellikle günümüzde kablosuz olarak gelişen teknolojinin sebebiyet verdiği durum göz önüne alındığında, NFC pek çok teknolojik işlem için, kablosuz veri aktarımı sağlaması ile aktif olarak kullanılmaya başlamış ve gün geçtikçe uygulama alanları genişlemiştir.

Android Cihazlarda NFC Ne İşleme Yarar?

Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda, bu telefonları kullanan kişilerin, arada bir kablo ya da bağlantı elemanı olmadan, karşıdaki telefon ile veri gönderimi ve veri alımı gibi paylaşımların yapılıp, aktif ve hızlı bir şekilde sonuç alınasını sağlayan bir teknolojidir. Ancak bu teknolojinin aktif olarak kullanılabilmesi içinve gönderilecek ya da veri alınacak Android işletim sistemli telefonunda NFC teknolojisine sahip olması gerekmektedir. Android cihazlarda NFC teknolojisinin kullanılması ile beraber, veri gönderimi ve veri alımı esnasında yaşanacak yavaşlama sorunları ortadan kaldırılmış ve hızlı bir şekilde transfer işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bu teknoloji ile birlikte veri gönderimi ya da veri alımında kullanılan şifreleme seçenekleri ile beraber, güvenlik oldukça artmış ve veri transferi esnasında yaşanan problemler kalkmıştır.

Android Cihazlarda NFC Nasıl Kullanılır?

Öncelikli olarak her iki telefonda da NFC teknolojisinin olması gerekmektedir. Ayrıca iki telefonunda açık konumda bulunması şarttır. Uçak modunda bulunan telefonlarda ne yazık ki NFC teknolojisi çalışmamaktadır. Cihaz ekranlarının kilitli olmaması NFC kullanımı esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Açık olan cihazların birbirine temasından sonra iki cihazın titreşim ya da bildirim göndererek kullanıcılarına bağlantı hakkında bilgi vermektedir. Bu işlemler gerçekleştirildikten ve kullanıcılar tarafından izin verildikten sonra transfer işlemi başlayacaktır. Veri transferinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ve sorun yaşanmaması için, gönderim ya da alım yaparken telefonların birbirinden uzaklaştırılamaması gerekmektedir.

Android Cihazlarda NFC Nelerde Kullanılabilir?

Anlattığımız ana tema cihazlar arasında veri transferini kapsamaktaydı. Fakat NFC teknolojisi bu veri transferi esnasında farklı yapılarda da çalışabilmektedir. Bunlardan Türkiye’de en çok kullanılan alanlardan birisi ise, kapı teknolojileridir. Özel şifreleme ile birlikte kapı kilidini açma v kapatma işlemlerinde de kullanıla bilir. Dünyada kütüphanelerde de elektronik kitapların aktarılması ve okunması için NFC teknolojisi kullanılmaya başlandı. Android işletim sistemli cihazlarda çok fazla aktif olarak kullanılan NFC, ayrıca, iş dünyasında kartvizit aktarımında da kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Yaratma Yolları başlıklı makalemizde Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Yaratma ve Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Yaratma Yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu