Araçlar

Rootsuz Telefonlarda Kaldırılamayan Uygulamaları Kaldırma Nasıl Yapılır

Android işletim sistemine sahip olan akıllı cihazlarınızın, yazılım tarafından yüklenen ve root yapmadan hiçbir türlü kaldırılamayan uygulamaları artık kaldırılabiliyor.

Sistem tarafından fabrika ayarlarında otomatik olarak yüklenen bu programlar, çoğu Android kullanıcısı tarafından gereksiz olarak görülmektedir. Hiç kullanılmayan ve telefon hafızasında gereksiz yere yer kaplayan bu uygulamaları kaldırmak için telefonunuzun rootlanmış olması gerekmektedir. Rootladığınız Android işletim sistemli telefonunuzda, bu uygulamaların hangisini yükleyeceğinizi seçebiliyor, böylelikle telefonunuzun hafızasında gereksiz yere yer işgal eden ve telefonun hem çalışma kapasitesini, hem bataryasını hem de hafızasını gereksiz yere işgal eden bu uygulamalardan kurtulabiliyorsunuz. Fakat root yapılmamış telefonlarda maalesef bu uygulamaları normal yollardan yani uygulama yöneticisinden kaldıramıyor ve telefonunuza hükmedemiyorsunuz. Root yapılan telefonun garanti kapsamından düştüğü de düşüldüğünde en azından 2 yıl boyunca bu geeksiz uygulamalara maruz kalıyorsunuz.

Fakat artık telefonunuzu rootlamadan ve herhangi bir sistemsel değişiklik yapmadan çok kolay bir şekilde,  kullanmadığınız bu gereksiz uygulamaları sonlandırabiliyor, silebiliyor ve telefonunuzda her anlamda yer açabiliyorsunuz. Hafızası düşük olan telefon sahipleri, bu yöntem ile telefonlarında hem yer açabilecek hem de telefonlarını daha verimli bir şekilde kullanabilecekler.

Root yapılmamış telefonunuzda bu işlemleri yapabilmek için öncelikle, “Debloater” uygulamasını ücretsiz bir şekilde bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekmektedir.

Bilgisayarınıza indirip uygulamayı kurduktan sonra, yapacaklarınız aşağıdaki gibidir:

 • Telefon ayarlarından, telefonunuzun geliştirici seçeneklerini aktif etmelisiniz.
 • Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonra, geliştirici seçeneklerinden USB Hata Ayıklama seçeneğine gelip bu seçeneği de aktif ediyorsunuz.
 • USB kablosu yardımıyla telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamanız gerekmektedir. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra karşınıza Debloater tarafından bir uyarı mesajı gelecektir.
 • Bu uyarının sağ alt köşesinde OK butonuna tıklıyoruz.
 • Programı çalıştırıyorsunuz ve program çalıştıktan sonra Read Phone Packages butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu butona tıkladıktan sonra akıllı telefonunuzun içerisinde bulunan tüm uygulamaları göreceksiniz.
 • Android işletim sistemli telefonunuzda hem sizin yüklediğiniz hem de sistem tarafından otomatik olarak yüklenen tüm uygulamaları burad göreceksiniz.
 • Listelenen programlar içerisinde kaldırmak istediğiniz programın yanında bulunan kutucuğu aktif ederek, en sonrasında Apply butonuna basmanız gerekmektedir. Bu işlemi de tamamladıktan sonra telefonunuzda sistem tarafından yüklenen uygulamaları da silebilmiş olacaksınız.

Android işletim sistemine sahip olan tablet ve telefonlarınızda, root yapmadan uygulayabileceğiniz bu yöntemle, gereksiz tüm uygulamaları telefonunuzdan kaldırmış olacaksınız. Fakat burada oldukça dikkat etmeniz gereken bir konu var. Bu liste içerisinde, sadece telefonunuzun sizin tarafınızdan kullanıma açık olan uygulamaları değil, sistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını da sağlayan uygulamalarda listelenmektedir. Bu listeden program seçimi yaparken emin olmadığınız hiçbir uygulamayı silmeye kalkışmayın. Sistem çalışmasını etkileyecek programlardan birini silerseniz, telefonunuz kullanılamaz hale gelebilir. Bu konuda uyarımızı yapmayı da görmezden gelemeyiz.

Root ve sistem üzerinde herhangi bir şekilde değişiklik yapmadan, kullanılmayan uygulamaları kaldırma işlemi bu kadar kolaydır.

Bir önceki yazımız olan Android Cihazınızı Klavye ve Mouse Olarak Kullanabilirsiniz başlıklı makalemizde android cihaz klavye mause olarak kullanma ve Android işletim sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

2 Yorum

 1. iyi günler
  samsung s3 mini orjinal 4.1.2
  malesef root suz olduğu için program çalışmıyor diyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu