AppleAppleHaberler

Apple iPhone Model Kodları Ne Anlama Gelir? Yenilenmiş iPhone Olduğunu Anlama

Kullanılmış bir iPhone satın aldıktan sonra geçmişini merak edebilirsiniz. İlk satıldığında, Apple’ı yepyeni bir cihaz olarak mı yoksa daha önce yenilenmiş bir cihaz olarak mı sattığını öğrenmeniz hiç zor değil? Neyse ki, öğrenmenin kolay bir yolu var. Ayarlar menüsünden Hakkında’ya dokunduğunuzda, cihazın adı, yazılım sürümü ve model numarası dahil olmak üzere iPhone hakkında önemli bilgilerin bir listesi sunulur.

Apple iPhone Model Kodları Ne Anlama Gelir? Yenilenmiş iPhone Olduğunu Anlama yenilenmiş iphone sorgulama öğrenme model kodu iphone apple

iPhone’unuzun yenilenip yenilenmediğini kontrol etmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Genel > Hakkında‘ya gidin. Mod numarası F ile başlıyorsa, iPhone’unuz Apple veya bir operatör tarafından yenilenmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Model numarasına dikkat edin çünkü bu, iPhone’un kökenini ortaya çıkaracaktır.

  • Model numarası M ile başlıyorsa , Apple’dan yeni satın alınmıştır.
  • Model numarası F ile başlıyorsa Apple veya bir operatör tarafından yenilenmiştir.
  • Model numarası P ile başlıyorsa , işlemeli kişiselleştirilmiş bir iPhone olarak satıldı.
  • Model numarası N ile başlıyorsa , Apple onu arızalı bir iPhone için yedek cihaz olarak sağlamıştır.

Telefonunuzun yenilenmiş olduğunu fark ederseniz bu her zaman cihazın sorunlu olacağına işaret değildir. Apple, Sertifikalı Yenilenmiş ürünlerini yeni gibi yapan titiz bir süreçten geçirir. Her birimi iyice temizler, gerekirse kırık parçaları değiştirir ve pili ve dış kasayı değiştirir. Genel olarak, Apple Sertifikalı Yenilenmiş ürünler yepyeni iPhone’lar gibi görünür ve çalışır, ancak yasal nedenlerle Apple bunları yeni olarak satamaz. Apple genellikle bu yenilenmiş ürünleri oldukça büyük bir indirimle sunar, bu nedenle çok iyi olabilirler. AT&T ve Verizon gibi operatörler de iPhone’ları yeniler ve indirimli olarak satar. Apple’ın aksine, pili değiştirmeyebilir veya telefona 1 yıllık yeni bir garanti veremeyebilirler. ( Apple’ın garanti sitesini ziyaret edip aygıtın seri numarasını girerek iPhone’unuzun garanti durumunu kontrol edebilirsiniz .)

Üçüncü Taraf Yenilenmiş Cihazlar

Telefonunuz daha önce Apple tarafından yetkilendirilmemiş bağımsız bir onarım işlemi tarafından yenilendiyse, model numarasının bunu yansıtması gerekmez. Çok az sayıda üçüncü taraf satıcı, Apple’ın yaptığı gibi yenileme için katı standartlara sahiptir, bu nedenle mümkünse üçüncü taraf yenilenmiş cihazlardan kaçınmak en iyisidir. iPhone’unuzun Apple tabanlı kökenini bilmek, nasıl çalıştığı konusunda pek bir fark yaratmasa da (bu daha çok önceki sahiplerinin ona nasıl davrandığına bağlıdır) daha fazla bilgi sahibi olmak her zaman iyidir ve bu hızlı ipucu işi yapar.

Bir önceki yazımız olan En iyi 10 Video Düzenleyici Editör Uygulaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu