Haberler

Android İşletim Sistemli Cihazlarda Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Kurmak Güvenli midir?

Android işletim sistemli bir şekilde çalışan mobil bir cihaz aldığınızda, bu telefon ya da tablet olabilir, genel ayarlar içerisinde Güvenilir Kaynaklar seçeneği kapalı olarak gelmektedir. Fabrika çıkışlı olarak piyasada var olan telefonlar, sadece Google Play Store tarafından yayınlanan uygulamalara uyumlu olması açısından bu seçeneği işlevselliğini kapalı halde piyasaya çıkarmaktadır. Bu durumu değiştirecek ve dilediğiniz platformlarda indirdiğiniz uygulamaları tablet ya da telefonunuzda çalıştırabileceğiniz bir ayar bulunmaktadır.

Bilinmeyen kaynaklardan uygulama kurulmalı mıdır? Bu uygulamalar güvenli midir?

Öncelikle şunu söylemek lazım ki, bilinmeyen kaynaktan uygulama indirmek ve kurmak, güvenlidir fakat oldukça risklidir. Bunu da şöyle açıklayabiliriz. Android cihazınıza Google Play Store’dan indirdiğiniz bir program, Google Play Store tarafından gerekli kontrolleri ve virüs taramaları yapılmaktadır. Fakat bilinmeyen kaynaktan indireceğiniz ve mobil cihazınıza ekleyeceğiniz bu uygulamalar, çeşitli internet sitelerinde mevcuttur. Bu sitelerden indirme yaparken muhakkak, virüs ve zararı yazılım olmadığını iyi araştırmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir olumsuz durum oluşmadaysa, bu uygulamaları kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Bilinmeyen Kaynaktan Uygulama Nasıl Yüklenir?

çeşitli bir internet sitesinden indirdiğiniz bu uygulamayı yüklemeye kalktığınızda, size bilinmeyenkaynaklı bir uygulama olduğunu söyleyecek ve programın kurulumunu kapatacaktır. Eğer ki siz ayarlar menüsünden, güvenlik kısmına gidip, bilinmeyen kaynaklara onay verirseniz uygulamanızı sağlıklı bir şekilde yükleyebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken birkaç nokta var bunlar öncelikle, bilinmeyen kaynaklara onay verdikten sonra, dikkat etmemeniz durumunda, telefonunuza ya da tabletinize zarar verebilecek olan yazılımları istemeden de olsa cihazlarınıza ya da Android işletim sisteminize zarar verebilirsiniz. Bu durumda sisteminiz çökebilir, telefonunuz arızalanabilir. Fakat Google Play Store üzerinden yüklediğiniz uygulamalarda bu sorumluluğuStore’a devretmiş oluyorsunuz. Fakat dikkat etmeniz, gerekli taramalardan ve güvenlik kontrollerinden geçirdikten sonra yüklediğiniz uygulamaları da gönü rahatlığıyla kullanabilirsiniz. XDA forumlarında yer almış olan bazı uygulamalara ait olan apk dosyalarını da bu şekilde, bilinmeyen kaynak olarak algılayabilmekte ve telefonunuz sizden bilinmeyen kaynağın aktif edilmesini talep edebilir. Ayrıca, bazı uygulama geliştiricileri, uygulamalarının test edilmesi için Beta sürümler yayınlamaktadır. Yayınladıkları bu beta sürümleri de kendi sitelerinden yayınladıkları için, bilinmeyen kaynak onayı gerektiren bir şekilde sunmaktadırlar.

Tüm bunları düşündüğünüzde, Google Play Store dışında başka bir kaynak siteden indireceğiniz uygulama apk dosyasının güvenilir ve temiz olduğuna emin olun. Tamamen yazılımsal ya da uygulama olarak zararlı yazılım içermediğine eminseniz Android işletim sistemli cep telefonunuza ya da tabletinize o şekilde yükleyin. Emin olmadığınız hiçbir uygulama apk dosyasını ise telefonunuza yüklemeyin. Bu sayede, üçüncü kişilere size ait olan pek çok bilgiyi ulaştırabilirsiniz ya da telefonunuz ve sisteminiz çökebilir. Bu durum da sizin için hem maddi, hem manevi olarak belirli kayıplar doğurabilir.

Bir önceki yazımız olan Android İçin Not Almanızı Kolaylaştıracak 5 Popüler Uygulama başlıklı makalemizde android ve android not programları hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu