Haberler

Android Telefon ve Tabletlerde Boş Alan Yaratma Yolları

Android işletim sistemli bir cep telefonu ya da tablet kullanan kişilerin özelikle bildikleri ve en sık yaşadıkları sorun yüksek ihtimalle hafıza ve bellek sorunlarıdır. Bu sorun genellikle, microSD kartlar ile kısmi olarak çözülüyor gibi görünse de bazı telefon ve tabletlerde sınırlı hafızayı yükseltebileceğiniz herhangi bir kart slotu bulunmamaktadır. Ayrıca telefon ya da tabletinize yüklediğiniz bazı uygulamalar sadece sistem belleğinde yani Android işletim sisteminizin olduğu bellekte çalışmaktadır. Ayrıca telefonun ya da tabletin dâhili hafızasında işletim sisteminin kendisinin de bulunduğunu varsaydığınızda bu sorun oldukça büyük bir hal alabilir konuma geliyor. Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için birkaç yol bulunmaktadır. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Fotoğraf ve Videolar İçin Bulut Hesaplar Kullanın

Cep telefonu ve tabletlerin kameraları gün geçtikçe iyileştirilmektedir. Bu iyileştirme sonucunda, eskiden fotoğraf makinası kullanmaya itilen özel anlar da video ve fotoğraf çekme isteği zamanla telefonlara ve tabletlere kaymıştır. Ayrıca, anında paylaşabilmek de cep telefonu ve tablet kullanımını oldukça arttırmıştır. Bu durum akıllı cihazlarınızda maalesef hafızayı oldukça dolduran bir hale bürünmüş durumdadır. Bu sorunun çözümü için pek çok dijital ve bilişim firmaların sağlamış olduğu bulut hesapları kullanabilirsiniz. Böylelikle hem verilerinizin kaybolmamasını sağlarsınız hem de telefon ya da tabletinizde fazladan hafıza kullanımını ortadan kaldırmış olursunuz.

Müzik ve Video Klipleri İndirmeyin

Laptop ya da PC kullanımında oldukça fazla kullandığımız indirme işlemini telefonlarında kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu durum tekrardan akıllı cihazlarınızın hafızasının dolmasına yol açacaktır. İndirme işlemi yerine, pek çok operatör ve firmalar tarafından desteklenen çevrimiçi müzik platformlarını kullanabilirsiniz. Bu durum için artık kota sorununu da ortadan kaldıran pek çok kampanyaları mevcut

Harici Depolama Birimi Eklemenizde Fayda Var

Android işletim sisteminin en büyük avantajlarından biri harici depo kullanmanıza olanak sağlıyor olmasıdır. Bu imkânı kullanmak için tablet ya da telefonlarınıza yüksek kapasiteli ve cihazınızın el verdiği ölçüde harici hafıza birimleri ekleyebilirsiniz. Ayrıca sistem üzerinde çalışmayan uygulamalarınızı bu harici birimlere indirerek oldukça önemli bi yer kazanabilirsiniz.

Uygulamalarınızı Gözden Geçirin

Çoğu uygulamanın ücretsiz olması ve Google Play Store’da oldukça fazla uygulama olması Android için çok önemli bir avantaj. Fakat zaman içerisinde indirdiğimiz fakat hiç kullanmadığımız uygulamalar olabilir. Bu uygulamaları kaldırmak cihazınız için oldukça fazla yer kazanmanıza imkân sağlayacaktır. Hangi uygulamanın belleğinizde ne kadar yer kapladığını görmek istiyorsanız Ayarlar > Depolama seçeneğine giderek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Telefonunuzun ya da tabletinizin dolması ne yazık ki cihazlarınızın daha fazla zorlanmasına, bu zorlanmaya bağlı ısı ve enerji kaybına yol açacaktır. Ayrıca sistem üzerindeki bu zorlama telefonunuzun çok ağır çalışmasına olanak sağlayacaktır. Bu durumların önüne geçmek için yukarıda verdiğimiz örnekleri kullanabilir ve akıllı cihazınızda yer açabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Android Geliştirici Modu Rehberi başlıklı makalemizde Android Geliştirici Mod ne işe yarar ve Android Geliştirici Modu Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu