Haberler

Custom ROM Nedir? Ne İşe Yarar? Avantajları Nelerdir?

Özellikle eski bir telefon kullanıyorsanız, Android işletim sisteminin yeni sürümlerine telefonunuzu güncelleyemeyeceksiniz. Bu da sisteminizde belirli açıklar, uygulamalarda optimizasyon sıkıntılarını da beraberinde getirecektir. Custom Rom ile Android altyapısını kullanıyor olsa da, faklı avantajlar sağladıkları için oldukça tercih edilmektedir.

Custom ROM İle Gelen Avantajlar Nelerdir?

Öncelikle, cep telefonları günümüzde hayatımızın bir parçası olmuş durumdalar. Fakat bir cep telefonu sisteminin verebildikleri kadar sizi yansıtmakta ve isteklerinizi karşılamaktadır. Custom ROM ile cihazlarınızda artık farklı arayüzler ve temalar kullanabilmemizi sağlamaktadır. Ayrıca indirdiğiniz uygulamaları dilediğiniz gibi düzenleme şansını da sizlere sağlıyor. Bununla birlikte, Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaların size sunduğu özel izinlere değil, tamamıyla sizin izin vereceğiniz seçeneklere göre uygulamaları kullanabiliyorsunuz. Bu durum sebebiyle de, hem kişiselleştirme anlamında önemli katkılar sağlıyor hem de kişisel güvenlik alanında pek çok açığın önüne geçebilme imkanını kullanıcılara sunmuş oluyor.

Bloatware Sıkıntısına Son Veriyor

Android işletim sistemi temele açık kaynak kodlu bir yapıya sahiptir. Bu da şu anlama gelmektedir. Her firma kendi ürettiği cep telefonlarında kendi sistemine ait pek çok gereksiz program yükleyebiliyor.  Yani bir nevi Bloatware sıkıntısı kullanıcılarına çektirmektedir. Bloatware adı verilen bu uygulamaları ise kaldırmak ya da çalışmasını durdurmak gibi ikanı da kullanıcılara sunmamaktadır. Custom ROM tam bu devrede kullanıcılara ilaç olmuş durumda. Telefonlarınıza istediğiniz uygulamayı yüklemek ve istediğiniz gibi düzenleme yapma imkânını sizlere sunmaktadır. Fazladan yazılım ve uygulamayı telefonunuzda bulundurmak zorunda kalmıyorsunuz.

Cihazınızın Ömründe Muazzam Bir Artış Sağlıyor

Cep telefonları, bilgisayarlar gibi ömrü son bulan parçaları değiştirme olanağını kullanıcılarına sunmamaktadır. Bu sebeple en fazla iki ya da üç yıl içerisinde sahip olduğunuz cep telefonları artık kullanılamaz duruma geliş oluyor. Ayrıca Android işletim sistemine sahip cihazlarda eski model cep telefonlarına da yeni güncellemeler yapılmamaktadır. Bu durum ise öncelikle pil ömründen başlayarak, işlemci ve ana kart üzerinde inanılmaz deformasyonlara sebep olmaktadır. Fakat tüm bu olumsuzlukların ötesinde Custom ROM’a sahip olan ce telefonlarınızı istediğiniz zaman güncelleme yapabilme hakkına sahip olabilirsiniz. Genel satış politikası sebebiyle, cihazlarınızın Android yazılımını kaldıramaması değil, sizlere yeni telefon satmak için bu yöntemi şirketler tercih etmektedir. Custom ROM ile bu durumun önüne geçilerek dilediğiniz güncellemeyi yapabiliyor ve telefonunuzun ömrünü uzatabiliyorsunuz.

Açık Kaynak Kodlu Uygulamalar Kullanabilir Ve Telefonunuzu İyileştirebilirsiniz

Custom ROM yapılmış Android işletim sistemli cep telefonunuzda, dilediğiniz takdirde, açık kaynak kodlu uygulamalar kullanabilir ve telefonunuzu dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Custom ROM’a uyumlu pek çok ofis, mesajlaşma ya da tarayıcı uygulaması bulunmaktadır. AOSP adı verilen (Android Open Source Project) bu uygulamalar ile cep telefonunuzu daha hızlı, daha işlevsel bir akıllı telefon haline dönüştürebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Turkcell 10 GB Bedava İnternet Kampanyası başlıklı makalemizde 10 gb, bedava internet ve turkcell hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu