Haberler

Android Cihazlarda Eski Bildirimleri Nasıl Görebiliriz?

Android işlerim sistemine sahip olan cep telefonlarınızda, pek çoğumuz gün içerisinde defalarca ve pek çok farklı uygulamadan bildirimler alıyoruz. Bu bildirimler, Facebook, Twitter, WhatsApp, SnapChat gibi uygulamaların ara yüzlerinde takip edilebiliyor fakat pek çok uygulamada bu bildirimleri takip edebileceğimiz bir arayüz bulunmamakta. Gün içerisinde gelen bildirimleri yanlışlıkla sildiğimiz takdirde, bu bildirimlere ulaşmak o an için imkânsız hale gelebiliyor. Bu yazımızda, Android işletim sistemine sahip olan telefonlarda eski bildirimleri nasıl görebiliriz sorusunun cevabını bulacağız.

Android cihazlarda pek çok kolay ve hızlı, kullanımı kolaylaştıran özellik bulunuyor. Bu özellikler ise genellikle uygulama ve güncellemelerde sunulsa da bunların bir kısmı da Android işletim sistemi sahibi olan cep telefonu ve tabletlerinizde çok kolay ve basit şekillerde herhangi bir ekstra indirme ve çalıştırma işlemine gerek duymadan bu özeliklerden faydalanabiliyorsunuz.

Android işletim sisteminde pek çok kullanıcının farkında olmadığı ve bilmediği bir özellik bulunuyor. Bu yazımızın içeriğini de oluşturan bu özelliklerden biri ise geçmiş bildirimleri günlük olarak tutan ve kullanıcılarına dilediği zaman gösterebilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde, geçmiş tarihlerde telefonunuza gelen bildirimleri takip edebilmeniz ve görebilmeniz mümkün oluyor. Kullanımı ise oldukça basit bir şekildedir. Ayrıca bu bildirim geçmişini görüntüle işlemi sırasında herhangi bir uygulama ya da Widget içi ödeme ya da ücretlendirme gerekmiyor.

Android işletim sistemine sahip olan telefonlarınızda, herhangi bir program ya da uygulama indirmeden bildirimlerini görebilirsiniz. Bu sayede telefon verimini ve hızını düşürmez, ayrıca ram üzerine ekstra yük bindirmemiş olursunuz.

Bu özelliği kullanabilmek için öncellikle ana ekranın boş bir yerinde ana ekrana basılı tutarak Widget ekleme bölümüne girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise buradan ayarlar kısa yolunu telefonunuzun ana ekranına ekliyorsunuz. Ayarlar kısa yoluna ait olan Widget seçeneğinde istediğiniz ayarların listesi otomatik olarak açılıyor. Önünüze gelecek olan bu listeden Bildirim Günlüğü seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, herhangi bir program ya da uygulama yüklemeden ve telefonunuzun verimini düşürmeye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebileceğiniz bu özellik sayesinde, gün içerisinde telefonunuzun bildirim kısmında, uygulamalardan ya da programlardan gelen bildirimler ve sizin ekran görüntüsü, ses kaydetme gibi bireysel aktivitelerinizi de görebiliyorsunuz. Ayrıca bu özellik sayesinde bildirim olarak gelmiş olan uyarının, hangi saatte, hangi uygulama üzerinden gelmiş olduğunu da görebiliyorsunuz. Şu an için ne yazık ki, geçmiş tarihlerde görüntüleme yapılamıyor da olsa, gün içerisinde acil olarak geri dönüş almanızı sağlayacak ve kaybettiğiniz bildirimleri görebileceksiniz.

Ayrıca, Bildirim Günlüğü seçeneğinin bulunduğu menü içerisinde,  Güvenlik kimlik bilgileri, Ekran, Erişilebilirlik, Bluetooth, Hafif uyku ve Bellek gibi seçeneklere ait ayarlar kısa yoluna da ulaşmış ve bu seçeneklerde de değişiklikler yapabiliyor olacaksınız.

Bir önceki yazımız olan Android Cihazlarınızı Ödünç Vermeden Önce Güvene Alın başlıklı makalemizde android cihaz sorunu ve android cihazlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu