Haberler

Android’de Fastboot ile Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Fastboot kullanarak bootloader kilidini kırmak son derece kolay bir işlemdir. Ancak tüm android cihazların bootlaoder kildini açmayı desteklemez. Bazı markaların akıllı telefon modellerinde bu işlem farklı olabilmektedir. Çoğu üreticiler bootloader kilidi koyup kullanıcının bu kilidi açıp açmadığını kontrol ederek cihazın garantisinin devre dışı kalıp kalmadığını kontrol eder. Eğer sizde burada bir bootloader kildini kaldıracaksanız cihaz garantili ise daha sonra bu kilidi kapatmanızı öneririz.

Bu kılavuzda, üreticinin müdahalesi olmaksızın doğrudan önyükleyici yani boorloader kilit açma özelliğini destekleyen cihazlar için bootloader kilit açma adımları bulunmaktadır. Buradaki bilgilerin çoğu Motorola’nın Sony, LG doğrudan önyükleyici kilidi açma işlemini desteklemez. Aygıtınızdan emin değilseniz sorun değil, yine de paylaşılan Fastboot önyükleyici kilit açma işlemini yapabilirsiniz. Kilit kalkarsa iyi olur. Eğer başarısız olursa, cihaza hiçbir zarar vermez.

Fastboot ile bootlaoder kilidini açmak için Fastboot kurulumu olan bir PC’ye ve ADB’ye ihtiyacınız olacak, bu da bazıları için zor olabilir, ancak size yolu göstereceğiz. Ayrıca, önyükleyicinin kilidini açmaya başlamadan önce cihazınızın en az% 20 şarj edilmiş olduğundan emin olun.

Not: Bootloader kilidini açmanız, cihazınızdaki tüm verileri silecektir. Fotoğraf, video, film, belge, uygulama, oyun da dahil olmak üzere herşey. Bu nedenle, bootloader kilidini açmadan önce önemli dosyaları yedeklemenizi tavsiye ederiz.

Bootloader Kilidini Kırma İşlemi

 • ADB ve Fastboot sürücülerini indir
 • Yukarıdaki ADB dosyalarını indirin ve telefonunuzdan USB hata ayıklama modunu aktif edin. USB hata ayıklama modunu aktif etmek için Ayarlar > Hakkında > Yapım Numarası yazan kısma üst üste 6-7 defa tıklayın. Artık bir geliştiricisiniz diye uyarı çıkınca Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama kutucuğunu aktif edin.
 • Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayınız.
 • ADB klasöründe shift tuşuna basılı tutup boş bir alanda fare ile sağ tıklayınız ve
 • Aşağıdaki kodu komut satırına yazıp enter tuşuna basınız. Bu kod cihazı bootlaoder modunda başlatacaktır.
adb reboot bootloader
 • Cihazınız zaten bootloader modundaysa, bootloader’ın kilidini açmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:
fastboot oem unlock
 • (Herkes için geçerli değildir) Cihazınızda bir onay ekranı gelirse. Evet öğesini vurgulamak için Sesi Açma düğmesine basın ve seçmek için Güç düğmesine basın. Bu, bootloader kilidini açma işlemini başlatacak ve bu, birkaç dakikadan fazla sürmemelidir.
 • Önyükleyicinin kilidi açıldığında, cihazınız önyükleyici modunda yeniden başlatılır. Şu komutu kullanarak sistemi sisteme önyüklemeniz gerekiyor:
fastboot reboot
 • Yeniden başlatma sırasında, cihazınız fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden geçecek ve sonunda sisteme geçecektir.
 • Tüm işlemler bu kadar. Android cihazınızın bootloader kilidi açılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Asus Zenfone 3 Ekran Görüntüsü Alma (Screenshot) başlıklı makalemizde asus zenfone 3 ekran görüntüsü alma, asus zenfone 3 screenshot ve Screenshot hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

14 Yorum

  1. Root olmadığı zaman kullanıcılara diğer root programlarını öneriyoruz. Sizde lütfen diğer root araçlarını deneyin mutlaka birinden olumlu sonuç alacaksınız.

 1. Bunu yaprıktan sonra baglı oldugum wifi gidermi şifreyi bilmiyom bidaha baglanamam

 2. Hocam sen kralsın biliyosun demi? Bide kilitlemek için oem unlock yerine oem lock mu yazmak gerek?

 3. merhaba. lenovo z5pro cihazda dediklerinizi uyguladım ama bootloader kilidini açmak için kodu yazdığımda failed yazısı ile karşılaşıyorum. sorun ne olabilir.

  1. Çoğu Android cihazda ayarlar aynı olsa da bazı markaların işlemlerinde ufak farklılıklar olabiliyor. Öncelikle Lenovo için yönergeleri resmi sitesinden kontrol etmenizi öneririm.

 4. Merhaba ben adb reboot bootloader yazdım sonra kapandı ekranda fastboot yazıyor ve yatan android logosu var, sonra fastboot oem unlock yazdım hala bekliyor ne yapmaliyim

  1. USB sürücüleri düzgün yüklenmişse ve ilk aşamada “adb reboot bootloader” çalıştıysa “fastboot oem unlock” kodu işe yaramıyor ya da cihazda bunu aktif edecek bir problem yaşanıyordur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu