Haberler

Rom Nedir? Nasıl İndirilir? Nasıl Yüklenir?

Rom Nedir?

Rom okunabilir bellek anlamına gelmektedir. Cihazın temel bilgilerini içerip silinmeyen bellektir. Rom’ da cihazın çalışması için sistem bilgileri saklanır. Rom’ da saklanan bilgiler ram’ da olduğu gibi etkilenmez. Rom’ da saklanan bilgiler üretici firma tarafından değiştirilmesi ve silinmesi mümkündür. Daha sonra geliştiriciler tarafından bir takım romlar geliştirilip, değiştirilmiştir. Üzerinden geliştirilme yapılabilen romlara prom deniliyor. Bu kadar teknik bilgiden sonra mahalle diliyle rom nedir diyecek olursanız. Bu kelime en çok akıllı telefonlar için kullanılıyor ve telefonun işletim sistemi anlamına geliyor diğer adıyla firmware (bellenim) deniliyor. Android işletim sistemi en popüler romlardan bir tanesidir. Android işletim sistemi üzerinde yapılan modifikasyonlar ile Cyanogenmod, Pac-Man, Miui benzeri bir sürü rom yapılmıştır. Bunların en bilineni şüphesiz Cyanogenmod diyebiliriz.

Stock Rom Nedir?

Stock rom üretici tarafından telefona yüklenmiş olarak gelen firmware(bellenim) dosyasıdır. Yani orijinal işletim sistemine verilen isimdir.

Custom Rom Nedir?

Yukarıda biraz önce bahsetmiş olduğum Cyanogenmod, Miui gibi romlara custom rom nedir. Geliştiriciler tarafından üzerinde değişiklik yapılmış olan rom türüdür. Akıllı telefonu yoran gereksiz uygulamalar ve araçlardan dolayı bazı kullanıcılar bu gereksiz uygulama araçlardan arındırılmış bu rom türünü kullanırlar. Cyanogenmod o kadar popüler olmuştur ki şimdi şirket haline gelmiştir.

Rom Nasıl Yüklenir?

Akıllı telefonunuzda herhangi bir sorun varsa ya da daha üst sürüm rom yüklemek istediniz diyelim. Bunu yapmak biraz zahmetli diyebiliriz. En basit rom yükleme olanağını sunan marka Samsung şu anda diğer markaların romlarını yüklemek epey zor olabiliyor bazen. Her akıllı telefon modelinin kendine özel romu vardır. Örneğin Samsung telefona Sony romunu yükleyemezsiniz, yine Samsung’ un Galaxy S6 modeline Galaxy S5 romunu yükleyemezsiniz. Fakat bazı üreticiler farklı telefonların ara yüzünü diğer telefonlara yüklemeniz için bir takım değişiklikler yapıp romları piyasaya sürebiliyor. Rom yüklemek isterseniz örnek olarak Samsung Galaxy S6 modeline ait romu internetten bulup indiriyorsunuz. Samsung romları yüklemek amacıyla Odin adlı programı kullanıp telefonu usb kablo ile bilgisayara bağlayıp romu yükleyebilirsiniz. Diğer yandan indirdiğiniz romu Samsung Kies programı ile de yükleyebilirsiniz. Size önerimiz rom yüklemeden önce telefonunuzun güncelleştirme işlemini yapıp varsa telefon üzerinden yüklemeniz. Eğer güncelleştirme yoksa sadece güvenilir kaynaklardan indirin. Örneğin Samsung romlar için Sammobile adlı siteyi örnek verebiliriz. Diğer markaların da romlarını yüklemek isterseniz romu bulduktan sonra yükleme şeklini de araştırmanız gerekiyor. Çünkü her markanın kendine özgü bir yükleme yöntemi bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Android 6.0 Marshmallow Sürümünü Alacak Telefon Modelleri başlıklı makalemizde Android 6 alacak telefon modelleri, Android 6 Marshmallow sürümü alacak modeller ve Android 6 sürümü hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu