Haberler

Android: Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme

Durum çubuğunu gizlemeyi bilmeyen çok sayıda insan var. Android işletim sistemli telefonlarda Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme nasıl yapılır onu anlatalım. Elbette önce durum çubuğu nedir? Onun tanımını yapmamız lazım. İki alan var bunlar durum çubuğu ve bildirim çubuğu olarak isimlendiriliyor.

Bildirim çubuğunda tahmin edersiniz ki telefonun kendisinden gelen bildirimler yer alıyor. Durum çubuğunda ise (Wi-Fi, Bluetooth, mobil şebeke, şarj göstergesi vs…) bulunuyor. Durum çubuğunda yer alan simgeleri her zaman görmesek de olur. Bazen gereksiz yere yer kaplayan durum simgeleri boş yere durum çubuğunu meşgul eder. Örnek verecek olursak Samsung ve LG markalı telefonlarda, servis açık olduğunda bazı simgeler daima gözükür. İşte buna gerek yok ve durum çubuğunu meşgul etme anlamını da buradan alıyor.

Android: Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme

Durum çubuğundaki simgeleri gizlemek istiyorsanız ayarlar kısmına girin. Burada Sistem UI Ayarlayıcısı’nı etkinleştirmeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapacaksınız? Çok zor gibi gözükse de aslında çok basittir. Bunun için de bildirim çubuğunu iki kez aşağıya çekip sağ üst köşede bulunan ayarlar simgesine tıklayın. Daha sonra açılan ekranı aşağı kaydırın ve Sistem UI Tuner seçeneğine basın.

Android: Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme durum çubuğu simgesi gizleme durum çubuğu simge gizleme uygulamaları android simge gizleme
Android Bildirim

UI Tuner içeriği farklılık göstermektedir. Android sürüme göre değişiklik gösterir. Ayrıca bu menüden durum çubuğundaki simgeleri yönetebilirsiniz.

Android: Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme durum çubuğu simgesi gizleme durum çubuğu simge gizleme uygulamaları android simge gizleme
Amdroid Bildirim Ayarları

Durum Çubuğundaki Simgeleri Uygulama İle Gizleme

Durum çubuğundaki simgeleri gizlemenin tek yolu yukarı da anlattıklarım değil. Bazı uygulamalar yardımıyla da durum simgelerini gizlemek mümkün. Hiç uğraşmadan uygulama yolu ile Durum Çubuğundaki Simgeleri Uygulama İle Gizleme nasıl yapılır onu da anlatalım.

Öncelikle elbette bir uygulama indirmek zorundayız bunu tahmin ediyorsunuzdur. Google Play Store’da bulunan SystemUI Tunner uygulaması bu iş için kesinlikle tam ihtiyacımız olan uygulama olacaktır.  Öncelikle uygulamayı Play Store da ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Hemen uygulamayı indirin ve ardından anlatacağım adımları uygulayın. Uygulamayı indirdiniz ve açtınız hemen sol üst köşedeki menüyü açın.

Android: Durum Çubuğundaki Simgeleri Gizleme durum çubuğu simgesi gizleme durum çubuğu simge gizleme uygulamaları android simge gizleme
Android Bildirim Ayarları Yapma

Menüde durum çubuğunu seçin. İşte her şey bu kadar bu bölümde istediğiniz durum simgesini aktif edebilir ya da kapatabilirsiniz. SystemUI Tunner uygulaması bu iş için ideal bir uygulama, kolay kullanımı ve ücretsiz olması nedeniyle oldukça kullanışlıdır. Rahatlıkla indirebilir ve Durum Çubuğundaki Simgeleri Uygulama İle Gizleme işinizi yapabilirsiniz.

Uygulama İngilizce olmasına rağmen kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Yapamayan arkadaşlar olursa resimli anlatımlara bakarak aşama aşama yol alıp işlemi yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan En Başarılı 4 Android Uygulama (2’ si Oyun) başlıklı makalemizde android uygulamalar, en yeni google play uygulamaları ve yeni android uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu