Apple

iPhone X’te Yer Alan Android Özellikleri

Apple’ın gelmiş geçmiş en pahalı iPhone olarak sunduğu iPhone X’te birçok Android özelliğinin yer aldığını görebiliyoruz. Normalde yıllarca telefon üreticileri birbirinden esinlenerek telefon üretimi yaptı. Fakat Apple cihazlarda bu esinlenmeyi pek göremiyorduk. iPhone X ise bu zamana kadarki Apple cihazlardan biraz daha değişik olarak birçok android özelliğini içerisinde barındırıyor. Yazımızda sizlere bu özellikler hakkında bilgi vereceğiz.

Artık Home Tuşu Yok

Android işletim sistemine sahip olan birçok cihazın artık Home tuşuna sahip olmadığını görebiliyoruz. Bu cihazlarda Home tuşu kalkalı çok uzun bir zaman oldu. Fakat Apple, Home tuşunu iPhone X ile beraber kaldırdı. Birçok kullanıcı tarafından artık ikonik hale gelen Home tuşunun kaldırılması çok şaşırtıcı bulundu. Fakat ekranın daha büyümesi yapılan bu değişikliği mantıklı hale getiriyor.

Dana İnce Ekran Çerçevesine Sahip

Samsung, HTC, Xiaomi ve LG gibi markalar telefon ekran alanının genişlemesi için cihazlarının çerçevelerini incelten ilk üreticiler arasında yer alıyor. Apple uzun süre bu akımın gerisinde kalarak telefonlarının çerçevelerinde herhangi bir inceltmeye gitmemişti. iPhone X’te ise diğer Android cihazlarda olduğu gibi telefonların alanları maksimum seviyeye yükseliyor. Tabi bu noktada cihazın üst bölümünde yer alan çentiği saymamamız gerekiyor.

OLED Ekran Teknolojisinin Kullanımı

Samsun ve OLED ekranın artık birbiriyle özdeşleşmiş konumda olduğunu söyleyebiliriz. AMOLED ekranlar hayatımızda canlı renkleri ve koyu siyahlarıyla tanınmış durumdadır. Aynı zamanda LCD ekranlara göre bizlere güç tasarrufu da sunduğunu söyleyebiliriz. iPhone X ise karşımıza ilk defa OLED ekranıyla çıkıyor. Hatta Apple’ın OLED ekran üreticileri arasında Samsung’un olduğunu da biliyoruz.

Kablosuz Şarj Özelliği

Nokia tarafından üretilen Lumia’lar, LG’nin ürettiği Nexus 5 ve Samsung’un son amiral gemilerinin en büyük özelliklerinden birisi kablosuz şarj özelliği sunmasıdır. Apple’ın çıkardığı yeni iPhone cihazların ise hepsi bu özelliği destekleyecek konumdadır. Bu özelliğin iPhone cihazlara gelmesinin birçok Apple fanını sevindirdiğini de söyleyebiliriz. Çünkü uzun zamandır Android cihazlarda yer alan bu özelliği bekliyorlardı. Aynı zamanda Apple’ın bu özelliği sunması bu konuda standartların daha iyi olmasını sağlayabilir.

Yüz İle Kilit Açma İmkanı

Lumia 950, Microsoft e Windows Hello yüz ile kilit açma konusunda birçok cihaza göre daha önce davrandılar. Samsung ise İris tarama ve yüz tarama özelliği sayesinde birçok kullanıcısına bu özelliği önceden sunmuştu. Aslında iPhone X’te bu konuda yer alan teknoloji diğer cihazlara göre biraz daha farklı fakat bu konsepti ilk kullanan Apple olmadığını daha önce Android cihazlarda yer aldığını söyleyebiliriz.

OIS Desteğine Sahip Çift Arka Kamera Özelliği

Samsung’un son telefonlarında Galaxy Note 8’in arka kameralarının ikisinde de Optik İmaj Sabitleme (OIS) özelliği yer almaktadır. Bu özellikle fotoğraf veya video çekimleri sırasında titremenin  minimuma inmesini sağlıyor. iPhone X’te yer alan bu özelik iPhone 8 Plus’ta yer almıyor.

Bir önceki yazımız olan Apple iPhone 8 ve iPhone X Duvar Kağıtları Yayınlandı başlıklı makalemizde apple, download ve duvar kağıdı hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu