Asus

Asus Zenfone 2 Laser CM 13 (Android 6.0.1 Marshmallow) Yükleme

Uzun bir aradan sonra bu yazımda Asus Zenfone 2 Laser modeline Android 6.0.1 Marshmallow tabanlı Cyanogenmod 13 sürümünü yükleme işlemini anlatacağım. Bu rehberde size anlatılan adımları uygulayarak temiz bir kurulum ile Android 6.0.1 Marshmallow sürümüne sahip olabilirsiniz. Açık kaynak kodlu olduğu için üzerinde çok fazla modifiye işlemi yapılan Android işletim sisteminin Cyanogenmod sürümü şu anda en çok beğenilen modlarından biri haline geldi. Stabil ve performanstan yana olan bu mod içerisindeki gereksiz bileşenlerden kurtulan Android 6′ nın altyapısını kullanıyor. Bu rehberde Android 6.0.1 Marshmallow sürümünü indirme ve sonrasında yükleme işlemi anlatılacaktır. tüm bu işlemlere başlamadan önce telefonun root olmuş olması gerekmektedir. Bu rehberde Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL modeline CM 13 sürümü yükleme işlemi anlatılmıştır. Sizde diğer Zenfone 2 Laser modellerine ait CM 13 dosyalarını bularak aynı işlemleri yaparak yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bizde buradaki kılavuzda >  Zenfone 2 Lazer ZE500KL Root Yapma işlemini anlatmıştık.

Yukarıda verdiğim root yapma makalesi ile önce telefonunuzu root yapmanız gerekmektedir. Root yapma işleminden sonra buradaki işlemlere başlayabiliriz. Burada kullanılan rom dosyası XDA geliştiricilerinden LuK1337 adlı kullanıcıya aittir. Bu ilk sürüm olduğu için içerisinde birkaç hatanın bulunabileceğini sizlere belirteyim. Çıkan yen güncellemeler ile bu sorunlar da ortadan kalkacaktır. 

Desteklenen Cihazlar: Burada anlatılan işlemler Asus Zenfone 2 Laser ZooT modeli içindir lütfen farklı cihazlarda denemeyin. Farklı Zenfone 2 Laser modellerinde denemeniz için aşağıda verdiğim linkten sizin modele uygun rom dosyasını indirmeniz gerekiyor.

Download / indir

Yükleme Öncesi

 • Yükleme işlemine başlamadan önce lütfen verilerinizi yedekleyiniz.
 • Telefonun şarjının en az %80 olması gereklidir.
 • Telefonun root işlemi yapılmış olması gerekmektedir.

Uyarı

 • Burada yaptığınız işlemlerin tüm sorumlulukları size aittir. Herhangi bir zarardan dolayı Androidmakale.com sorumlu tutulamaz.

Ön Gereksinimler

 • Asus Zenfone 2 Laser ZE500KL bootloader unlock işlemi yapılmış olmalıdır.
 • CWM veya TWRP recovery yüklü olmalıdır.
 • Recovery menüsünden dilerseniz her ihtimale karşı telefonun tam bir yedeğini almanızı tavsiye ediyoruz.

Yükleme işlemi

 1. Sizin telefon modeline uygun olan rom dosyasını ve Gapps dosyasını indirip telefonun hafızasına ya da hafıza kartına kopyalayın.
 2. Telefonu kapatıp recovery modunda açınız.
 3. TWRP recovery menüsünden Install butonuna basarak önce rom dosyasını seçip yükleyin ardından Gapps paketini yükleyin. (CWM recovery sahipleri Install zip from sdcard seçeneği ile yükleme işlemi yapabilir.)
 4. Sonra reboot system deyip telefonu yeniden başlatın.
 5. Telefon yeniden başlayacaktır. Kısa bir süre optimizasyon işleminden sonra artık CM 13 sürümünü kullanabilirsiniz.
 6. Takıldığınız ve sormak istediğiniz bir kısım olursa yorum bırakabilirsiniz. Sitemize sağ tarafta yer alan kutucuğa mail adresinizi yazarak Zenfone 2 Laser ile ilgili son güncelleme ve rom sürümleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zenfone 2 Laser Root Yapma (Kingoroot ve Towelroot APK) başlıklı makalemizde android, apk root ve asus hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu