RecoverySamsung

Samsung Galaxy S21/S21+/S21 Ultra (Exynos & Snapdragon) TWRP Recovery Yükleme

TWRP artık Samsung Galaxy S21, S21 + ve S21 Ultra’nın Exynos ve Snapdragon işlemci varyantları için mevcuttur. Bu makalede, Galaxy S21, S21+ ve S21 Ultra modeline TWRP’yi nasıl doğru şekilde indirip kuracağınızı öğreneceksiniz. Galaxy S21 ailesi için TWRP yükleme işleminindeki adımları sırasıyla uygulayıp cihazınıza özel bir kurtarma (custom recovery)  yükleyebilirsiniz.

TWRP, özel ROM’ları ve modları flaşlamak veya yüklemek için kullanabileceğiniz gelişmiş bir özel kurtarmadır (recovery). Yani bu recovery sayesinde Galaxy S21’inizin yazılımını tamamen değiştirebilirsiniz. Aşağıda , bunu mümkün kılan afaneh92 sayesinde TWRP’nin faydalarını ve Samsung Galaxy S21, S21 Plus ve S21 Ultra’ya nasıl kurulacağını öğreneceksiniz .

TWRP, Android telefonlar için en popüler özel kurtarmalardan (recovery) biridir. Bu popülerliğin büyük bir nedeni geliştiricilerin zaten büyük olan telefon veritabanlarına sık sık yeni cihazlar eklemeleridir. Aşağıdaki listede custom recovery yüklediğinizde faydalarının bir listesine göz atabilirsiniz.

 • ZIP dosyalarını (ROM’lar, çekirdekler, modlar, temalar) kolayca yükleyebilirsiniz.
 • Verileri silip ve tam fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.
 • Wipe cache (Önbellek) ve dalvik cache (Dalvik önbelleği) kolayca silebilirsiniz.
 • Tüm verilerinizi kolayca yedekleyebilirsiniz. (Nandroid yedekleme – Sistem, Veri, Önbellek, Önyükleme, EFS)
 • Kaydedilen verileri yedekleme yoluyla geri yükleyebilirsiniz.
 • İzinleri düzenleyebilirsiniz.
 • ADB kullanarak yükleme işlemleri yapabilirsiniz.
 • Terminal Komutlarını kullanabilirsiniz.

TWRP, özel ROM’lar, çekirdekler (kernel) ve çeşitli modlar yükleyerek telefonunuzun donanım yazılımını özelleştirmenizi mümkün kılar. Ayrıca, CPU’nun davranış şeklini değiştiren özel çekirdekleri (custom kernels) ve dosyaları flaş etme yeteneği sayesinde telefonların hızını artırmayı ve pil kullanımını azaltmayı mümkün kılar.

Dikkat

TWRP’nin bu sürümü yalnızca aşağıda belirtilen model numaralarına sahip Samsung Galaxy S21 modellerinde kullanılabilir. Diğer Samsung Galaxy telefonlarında aşağıdaki dosyalardan herhangi birini denemeyin. Telefonun başka bir modelini kullanırsanız, telefonunuza zarar verebilirsiniz. Telefonunuza özel bir kurtarma yüklemek garantiyi geçersiz kılabilir. Telefonunuza olabilecek hiçbir şeyden sorumlu değiliz.

Özel bir kurtarma işlemi KNOX’u tetikleyeceğini ve bazı ülkelerde garantinizi geçersiz kılacağını lütfen unutmayın. Sonuç olarak, Secure Folder, S Health ve Samsung Pay gibi bazı güvenli uygulamalar artık çalışmayacak. Ayrıca, Samsung’un OTA ürün yazılımı güncellemeleri çalışmayacaktır. Bunlardan sorumlu tutulamayız. Bu riski kabul ediyorsanız yazının devamındaki işlemleri yapınız..

Hazırlıklar

TWRP yükleme işlemine geçmeden önce hazırlıklı olmak önemlidir. Bu telefonun kapanması veya sorun yaşamanız gibi olası sorunları önleyecektir.

 • Telefonunuzun en az% 60 oranında şarj edildiğinden emin olun. Bu işlem sırasında telefonun yanlışlıkla kapanmamasını sağlar.
 • Telefonunuzdaki verilerin tam bir yedeğini alın.
 • Telefonun bootloder kilidini açtığınızdan emin olun. açık değilse Galaxy S21 bootloader kilidi kaldırma yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > USB hata ayıklama ve OEM kilit seçeneklerini aktif ediniz bu en önemli işlemdir.

Samsung Galaxy S21/S21+/S21 Ultra (Exynos & Snapdragon) TWRP Recovery Yükleme twrp yükleme twrp install samsung s21 ultra s21 plus s21 galaxy

 • Galaxy S21 için uygun USB sürücülerini indirin ve kurun . Uygun sürücülere sahip değilseniz, bilgisayar telefonunuzu tanımayacaktır.

TWRP ve Gerekli Dosyaları İndirme Bölümü

Samsung Galaxy S21, S21 + ve S21 Ultra’da TWRP Özel Recovery Nasıl Kurulur?

 1. Samsung Galaxy S21’de indirme (download) Moduna gitmek için telefon kapalı iken Ses Kısma + Güç tuşlarını aynı anda basılı tutun.
 2. USB kabloyu kullanarak Galaxy S21’inizi bilgisayara bağlayın.
 3. Odin’i bilgisayarınızda başlatın. Odin programı telefonu görürse ID: COM yazan kutu maviye döner. Bu, bilgisayarın cihazı tanıdığı anlamına gelir. Mavi değilse USB sürücüleri yükleyin.Samsung Galaxy S21/S21+/S21 Ultra (Exynos & Snapdragon) TWRP Recovery Yükleme twrp yükleme twrp install samsung s21 ultra s21 plus s21 galaxy
 4. AP’ye tıklayın ve indirilen TWRP.tar dosyasını seçin.
 5. USERDATA üzerine tıklayın ve “vbmeta_disabled_R.tar” dosyasını seçin.
 6. Başlat’a tıklayın ve yükleme işleminin bitmesini bekleyin.
 7. Kurulum bittiğinde kurtarma moduna geçin. Bunu Galaxy S21’de yapmak için, telefonun bir USB kablosuna bağlı olduğundan emin olurken aynı anda ses açma + güç tuşlarını basılı tutun .
 8. Gelişmiş (Advanced) -> Terminal ve “multidisabler” girin.
 9. İlk ekrana geri dönün ve Sil (Wipe) -> Verileri Biçimlendir’e (Format Data) dokunun ve Yes yazın . (Tüm veriler silinecektir).
 10. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Tüm işlemler bu kadar. Artık Samsung Galaxy S21’inizde TWRP yüklü olacaktır. Artık telefonunuzu dilerseniz Magisk ile de rootlayabilirsiniz. Herhangi bir sorun veya sorununuz varsa, aşağıda bize yorum yaparak bildirin.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy S21, S21+, S21 Ultra Bootloader Kilidi Kaldırma (Unlock) başlıklı makalemizde bootlader unlock, bootloader kırma ve galaxy hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu