LGRecoveryRoot Rehberi

LG V20 Root Yapma ve TWRP Recovery Yükleme

LG V20 modeli Eylül 2016 yılında tanıtılan ve çok beğenilen bir model olmuştu. İkincil ekranı ile bizlere farklı bir teknoloji ile gelen bu yeni model bizleri şaşırtmıştı. Şu an sahip olduğu donanım ile piyasadaki en iyi akıllı telefonlardan biri olan LG V20 modelini root yapma ve TWRP recovery yükleme işlemini sizlere anlatayım dedim. Cihaza root yetkisi vererek telefonu kendiniz için daha iyi hale getirebilirsiniz. Bu sayede sistemsel değişiklik yapabilir veya custom rom yükleme işlemini bile yapabilirsiniz. Bu yöntem LG V20′ nin model numarası H918 olan serisi içindir.

XDA geliştiricilerinden jcadduono, LG V20 akıllı telefon için çalışan bir root etme işlemi geliştirdi. Root işlemi, Android cihazlardaki Dirty COW güvenlik açığı etrafında dönüyor. Ayrıca cihazınızda özel ROM’ ları ve mod’ ları yüklemenize izin verecek şekilde TWRP kurtarma programını cihazınıza yükleyeceksiniz. Root süreci biraz zor, ancak adım adım eğitimimizi izleyerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Hazırsanız LG V20 root yapma işlemine geçelim.

Burada yaptığınız tüm işlemlerin sorumlulukları size aittir.

Root yapma işlemine başlamadan önce, LG V20′ nizdeki önyükleyici (bootloader) kilidinin açık olduğundan emin olun. Eğer yapmadıysanız, bunu aşağıdaki bağlantıda yer alan makaleden yapabilirsiniz.

Ön Koşullar

 • Ayarlar > Hakkında > Yapım Numarasına 7 defa üst üste basınız. Ardından geliştirici olacaksınız ve Ayarlar > Geliştirici Seçeneklerinden USB Hata Ayıklama ve OEM Kilidini aktif edin.
 • Bilgisayar üzerinden bu işlemi yapacağımızdan dolayı USB sürücüleri yükleyin. Yüklemediyseniz üstteki bağlantıda USB sürücüleri bulabilirsiniz.
 • ADB ve Fastboot dosyalarını buraya tıklayıp yükleyin. (Çıkan her uyarıya “Y” yazıp enter tuşuna basın. ADB ve Fastboot dosyaları yükleme sonrası “C” sürücüsünde “adb” adlı klasörde olacaktır.)

Gerekli Dosyalar

COW İşlemi

Root yapmadan önce COW denilen bir işlem yapmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmadan kesinlikle root yapma işlemine geçiş yapmayın.

 • Telefonu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.
 • ADB klasöründe boş bir alana shift tuşuna basıp fare ile sağ tıklayın. Açılan pencereden “Komut penceresini burada aç” seçeneğini açın. Karşınıza siyah komut ekranı gelecektir.
 • Aşağıda her satırda bulunan kodları teker teker komut ekranına yazıp enter tuşuna basın.
 adb push dirtycow /data/local/tmp
 adb push recowvery-applypatch /data/local/tmp
 adb push recowvery-app_process64 /data/local/tmp
 adb push recowvery-run-as /data/local/tmp
 • Şimdi izinleri sağlamak için aşağıdaki kod satırlarını sırasıyla uygulayın.
 adb shell
 cd /data/local/tmp
 chmod 0777*
 •  Dirty COW exploit’ini çalıştırmak için aşağıdaki komutları çalıştırın.

./dirtycow /system/bin/applypatch recowvery-applypatch

 • Yukarıdaki komutun tamamlanmasını bekleyin. Daha sonra aşağıdaki komutu çalıştırın.
./dirtycow /system/bin/app_process64 recowvery-app_process64
 • Yukarıdaki komutu verdikten sonra, telefonunuz çökmekte gibi görünse de endişelenmeyin. Tamamlanmasını bekleyin ve çıkış yazın. Kabuktan şimdi çıkacaksınız.
exit
 • İşlemin başarılı olup olmadığını görmek için cihazınızın log kimliğini izlemeniz gerekir. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu kullanın.
adb logcat -s recovery
 • Eğer bu işlemin başarılı olursa, böyle bir şey görmelisiniz. Bir sonraki adımlara geçmeden önce, başarının başarılı olduğundan emin olmalıyız.

LG V20 Root Yapma ve TWRP Recovery Yükleme lg v20 twrp recovery yükleme lg v20 root yapma lg v20 root update lg v20 recovery yükleme

 • Logcat’den çıkmak için Ctrl + C tuşlarına basın.
 • Şimdi, recovery işlemini yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu yazın.
adb shell reboot recovery
 • Cihazın recovery modunda açılmasını bekleyin.
 • Aşağıdaki komutları kullanarak SELinux durumunu kontrol edin. Çıktıda “İzinli” uyarısını vermesi lazım.
adb shell
getenforce
 • Bu adımları tamamladıktan sonra, COW işlemi sayesinde cihazınızda geçici bir kökünüz olacak. Şimdi, aygıtınıza TWRP kurtarma yazılımı yüklemeniz ve kalıcı olarak root yapmak için SuperSU yüklemesi yapmanız gerekecektir. Bunun için aşağıdaki işlemleri uygulayın.

LG V20 TWRP ve Root Yapma

Burada TWRP recovery yükleme ve root yapma işlemini yapacağız. İşlemleri sırasıyla yapınız. TWRP’yi cihazınıza kurmak için COW işlemini çalıştırmak için aşağıdaki komutları kullanın.

cd /data/local/tmp
./dirtycow /system/bin/run-as recowvery-run-as
run-as exec ./recowvery-applypatch boot
 • Bazı güvenlik özellikleri devre dışı olarak değiştirilmiş bir önyükleme görüntüsü yanıp sönecektir. Daha sonra TWRP kurtarma ile önyükleme yapmamızı sağlayacaktır.
 • TWRP recovery dosyasını indirin ve ADB klasörüne yerleştirin. Şimdi, cihazınızdaki TWRP recovery işlemini göstermek için aşağıdaki komutları tek tek çalıştırın.
run-as su
exit
exit
adb push twrp-3.0.2-1-h918.img /sdcard/twrp.img
adb shell
run-as exec dd if=/sdcard/twrp.img of=/dev/block/bootdevice/by-name/recovery
 • ADB klasöründe yeni bir komut istemi açın. Aşağıdaki komutu kullanarak cihazı recovery  modunda yeniden başlatın.
adb reboot recovery
 • TWRP kurtarma işleminde sistem değişikliklerini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Değişikliklere izin vermek için hızlıca kaydırdığınızdan emin olun veya bir sonraki önyüklemede TWRP’ nin değiştirileceğinden emin olun.

LG V20 Root Yapma ve TWRP Recovery Yükleme lg v20 twrp recovery yükleme lg v20 root yapma lg v20 root update lg v20 recovery yükleme

 • Cihaz şifrelemesini devre dışı bırakmak için, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirin ve Wipe (Temizle) menüsünün altındaki “Format Data” (Veri Formatla) seçeneğini kullanın.
 • TWRP ana menüsünden recovery modunu yeniden başlatın.
 • SuperSU.zip dosyasını cihazınıza kopyalayın.
 • TWRP’ de Install seçeneğini tıklayın ve cihazınızı kalıcı olarak köklendirmek için indirdiğiniz SuperSU zip dosyasını yazın.
 • Son olarak, cihazı TWRP ana menüsünden yeniden başlatabilirsiniz.

Çok uzun bir süreçte umarım işlemi başarılı bir şekilde yapmışsınızdır. Eğer takıldığınız bir kısım olursa lütfen yorum yapınız. Daha basit bir root işlemi çıkarsa en kısa sürede sitemize ekleriz ve sizleri zahmetten kurtarırız. Başka bir yazıda görüşürüz.

Bir önceki yazımız olan Asus Zenfone 3 Ultra Root Yapma Rehberi başlıklı makalemizde asus zenfone 3 ultra root yapma, zenfone 3 ultra how to root ve zenfone 3 ultra root yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

2 Yorum

 1. Selam benimle +994552820103 numarasindan whatsaapla iletisime gecermisiniz sony z3+ root atmak istiyorum yapamiyorum yardimci olurmusunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu