Dosyalar

Android Paket Ayrıştırma Hatası Nedir?

Android işletim sistemi, rakip işletim sistemleri gibi tek bir firmaya hitap etmediği için, dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi konumunda ilerlemektedir. Pek çok farklı markaya özgü arayüz kullanımı, farklı modellemeler ve farklı özelliklerle hizmet vermeye devam etmektedir. Yelpazenin geniş olması beraberinde takip bazı teknik hatalar da getirebilmektedir. Bu cihazlar, donanım olarak farklı oldukları gibi, Android yazılımları ve ara yüzleri açısından da farklılıklar oldukça fazladır. Durum bu şekilde olduğu için, Android geliştiriciler, uygulama geliştirme esnasında pek çok sorunun ve uyumluluğun çözümü için zor duruma düşebiliyorlar. Bu zorlukların temelinde oluşan Paket ayrıştırma hataları, pek çok uygulama için farklı cihazlarda çalışmayı engellemektedir.

Paket Ayrıştırma Hatası Neden Oluşur?

Android işletim sistemli akıllı cep telefonu ya da tabletlerde karşılaşılan uygulama hatalarından birisi olan Paket Ayrıştırma hatasının birkaç sebebi olabilir. Bunlar;

  • Google Play Store’dan indirmiş olduğunuz .apk dosyasının, tablet yada telefonunuzda bulunan Android sürümü ile uyumsuz olması olabilir.
  • Google Play Store’dan indirilen .apk dosyası, bozuk, hatalı ya da tam indirilmemiş olabilir.
  • Google Play Store dışından indirmiş olduğunuz .apk dosyası, telefonunuzun ya da tabletiniz için donanımsal bir açıdan uyumsuz olabilir.

Paket Ayrıştırma Hatası Çözümleri Var mıdır? Nelerdir?

Android işletim sistemli cep telefonu ve tabletlerinizde sıkça karşılaşabilecek olduğunuz bu hatanın çözümü için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri aşağıda inceleyelim.

1 – Hata veren uygulamanın, Android cihazınızda yüklü olan işletim sistemi ile uyumlu olduğunu kontrol edin.

Google Play Store’dan indirdiğiniz uygulamaların açıklama kısmında, uygulamayı çalıştıracak olan minimum sistem gereksinimleri açıklama olarak yazmaktadır. Bu kısımda, uygulamayı çalıştırabileceğiniz en düşük Android sürümü yazılı olur. İndirmiş olduğunuz uygulama sizin telefonunuzun Android sürümü için yeni olabilir. Bu durumda bu hatayı almanız oldukça yüksektir. Bu durumun önüne geçebilmek için, ya Android sürümünüzü yükseltmeniz gerekiyor (güncelleme gelmediyse bu seçenek ortadan kalkar) ya da o uygulamanın, eski Android sürümlerinde çalıştırılabilecek versiyonlarını kendinizin bulması gerekmektedir.

2 – İndirmiş olduğunuz APK dosyasını kontrol edin.

Karşılaştığınız bu sorunun çözüm yollarından birisi de indirmiş olduğunuz .apk dosyasının, hatalı bozuk ya da eksik inmiş olabileceğini kontrol ederek başlayabilirsiniz. Eğer ki dosyayı bilinmeyen kaynak olarak algılanan Play Store dışında indirdiyseniz, kaynak dosyaya ve indirmiş olduğunuz dosyaya bakarak içerikleri ve boyutları karşılaştırabilirsiniz. Google Play Store’dan indirdiyseniz, uygulamayı kaldırarak yeniden indirmeyi deneyebilirsiniz.

3 – İndirmiş olduğunuz uygulamanın, cihaz donanımınızla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

Paket ayrıştırma hatasının en çok alındığı oyun uygulamalarında, en önemli sebep budur. Uygulama geliştiricinin izin vermediği cihaz donanımları ya da oyunun ihtiyaç duyduğu minimum çalışma gereksinimleri karşılanmadığı için bu hatayı alabilirsiniz. Hatta bazı oyunlarda, oyunu çalıştırabileceğiniz cihazları te tek yazabilirler. Bu durumda cihaz donanımınızı, uygulamanın açıklamalarıyla muhakkak karşılaştırın. Bu gibi durumlarda, paket ayrıştırma hatasının çözümü ne yazık ki yoktur.

Bir önceki yazımız olan Octoplus Yazılımları İndir başlıklı makalemizde Octoplus, Octoplus download ve Octoplus indir hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu