Xiaomi

Xiaomi Mi 11X Bootloader Kilidi Kaldırma (Unlock)

Xiaomi Mi 11X’inizde önyükleyicinin (bootloader) nasıl açılacağını öğrenmek için bu makaleyi okyabilirsiniz. Modern Android telefonların çoğu, özel ROM’lar, modlar, çekirdekler yüklemeyi ve hatta Magisk ile root’u etkinleştirmeyi zorlaştıran kilitli önyükleyicilerle (bootloader lock) birlikte gelir. Neyse ki, Xiaomi Mi 11X bootloader birkaç basit adımda açılabilir.

Xiaomi Mi 11X, şirketin şimdiye kadar ürettiği en iyi telefonlardan biridir. İyi özelliklere ve makul bir fiyata sahiptir. Xiaomi Mi 11X’in en büyük satış noktalarından biri geliştirme topluluğu. Xiaomi telefonları geliştirme dostudur ve birçok geliştirici bu modeller için yeni şeyler üretiyor.

Kilitli bir önyükleyici (bootloader lock), kullanıcıların cihazlarının yazılımını değiştirmesini yasaklayan engeldir. Neyse ki, Xiaomi Mi 11X’teki önyükleyicinin kilidi kolayca açılabilir (bootloader unlock). Bu yapıldıktan sonra, kullanıcılar devam edip telefonu rootlayabilir, Magisk’i yükleyebilir ve özel ROM’lar yükleyebilir.

Xiaomi Mi 11X Bootloader’ın Kilidini Açma

Bir önyükleyici, işletim sisteminden önce çalışan önemli bir kod parçasıdır. Telefona nasıl önyükleneceği ve sistem çekirdeğinin nasıl bulunacağı hakkında talimatlar verir. Başka bir deyişle, telefonunuz ve bu durumda Xiaomi Mi 11X, bir önyükleyici olmadan önyükleme yapamaz.

Güvenlik amacıyla OEM’ler önyükleyiciyi önceden kilitler. Bu, cihazı daha güvenli ve manipülasyona daha az duyarlı hale getirir. Bununla birlikte, bu aynı zamanda tüketicilerin ROM’ları ve özel modları flaş etmesini imkansız hale getirir. Sonuç olarak, bellenim üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak için önyükleyicinin kilidinin açılması gerekir.

Ön koşullar

 1. Xiaomi Mi 11X için USB ve ADB sürücülerini indirin ve yükleyin .
 2. Geliştirici Seçeneklerini ve USB Hata Ayıklamayı etkinleştirin . Bu, bilgisayarın telefonunuzla iletişim kurmasına izin verecektir.
 3. Verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız telefonunuzdaki her şeyi yedekleyin.
Önyükleyicinin kilidini açtığınızda, telefonunuzdaki tüm veriler silinir. Buna uygulamalar, fotoğraflar, videolar, mesajlar ve telefonunuzda depolanan her şey dahildir. Aşağıda devam etmeden önce önemli verilerinizin tam yedeğini alın.

Xiaomi Mi 11X’te Bootloader Kilidini Açma Adımları

 • Telefonunuzun kilidini açın ve Ayarlar menüsünü girin .
 • Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri – Sistem özel seçeneklerin bir listesini göreceksiniz. Eğer Geliştirici Seçeneklerini göremiyorsanız Ayarlar > Hakkında > Derleme Numarası yazan kısma üst üste 7 defa basınız.
 • Şu seçeneği bulun: ” OEM kilit açma . Önyükleyicinin kilidinin açılmasına izin verin ”.
 • OEM kilit açmayı etkinleştirmek için geçişe dokunun .
 • Güç düğmesini basılı tutun ve telefonu kapatın.
 • Bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 • Bilgisayarınızda CMD / Powershell’i açın ve aşağıdaki komutu girin:
fastboot devices
 • Terminal herhangi bir şey döndürürse, bu, bilgisayarın telefonla başarılı bir şekilde iletişim kurduğu anlamına gelir. Şimdi kilit açma komutunu çalıştırabilirsiniz. Eğer bir şey döndürmezse Xiaomi Mi 11X USB sürücüleri yüklemek için tıklayın.
fastboot flashing unlock
 • Kilit açma komutunu çalıştırdığınızda, telefonun ekranı size iki seçenek verecektir. Önyükleyicinin kilidini aç’ı seçin.
 • Seçiminizi onaylamak için Güç düğmesine basın.

Tüm işlemler bu kadar. Xiaomi Mi 11X’inizdeki bootloader kilidini yeni açtınız. Telefon açıldığında, önyükleyicinin kilidinin açıldığına dair bir uyarı alacaksınız. Bu, komutların başarılı olduğu anlamına gelir. Artık telefonunuzu Magisk ile rootlayabilir ve özel ROM’lar yükleyebilirsiniz. Bu işlemlerle ilgili merak ettiğiniz her şeyi yorum yaparak belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi 11X Magisk ile Root Yapma (TWRP Gerekmez) başlıklı makalemizde magisk, mi 11x ve root yapma hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu