Sony

Sony Xperia Z2 Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow Custom Rom Yükleme

Önceki yazılarımızda Sony Xperia Z2 ve Z3 hakkında recovery ve root yapma hakkında bilgi vermiştik. Şimdi sizlerin isteği üzerine yeni çıkan,  kullanıcalara özel Xperia Z2 Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow custom rom yükleme işlemi hakkında bilgi vereceğim. Bu özel ROM, Sony’nin en son resmi ürün bilgisine dayanmaktadır. Temelde stock Xperia firmware dosyasına dayanmakta ancak bazıları önceden rootlanmış olarak yüklenmektedir. Ayrıca stereo özelliği bulunmaktadır. Öncelikle belirtmeliyim ki Sony tarafından yapılan resmi bir sürüm değildir. Sadece zip dosyasını yüklemek için ClockworkMod gibi özel bir recovery gerektiren bir ROM’dur.

Bu muhteşem Mr.SL özel ROM, tonlarca yeni özellik ile birlikte gelir ve 6.0.1 Marshmallow’u temel alır. Mr.SL’deki temel özelliklerin hızlı bir listesi aşağıda verilmiştir ve eminim bunu Xperia Z2’nizde kullanmak istersiniz. Bunlar;

 • Google basit uygulamalar eklendi.
 • Sony medya uygulamaları eklendi.
 • Xperia boot animasyon
 • Stereo mod

Sony Xperia Z2 USB Sürücüler

Android telefonunuzu bilgisayara bağlamanız gerekecek. Bunun için lütfen Sony Xperia Z2 için USB sürücülerini düzgün bir şekilde yüklediğinizden emin olun. Sony Xperia Z2 ve diğer tüm modeller için uygun USB sürücüleri aşağıda linkini paylaştığım makaleden bulabilir ve indirebilirsiniz.

Fakat yükleme işlemine başlamadan önce lütfen aşağıdaki ipuçlarına ve dikkat etmeniz gereken önemli noktalara göz atın. Kişisel verilerinizi veya uygulamalarınızı kimsenin kaybetmesini istemediğimiz için bunlar önemlidir.

Yeni bir özel ROM, resmi bir yazılım güncellemesi veya başka bir şey yükledikten sonra ihtiyacınız olabilecek önemli verileri her zaman yedekleyin. Her durumda bir yedekleme yapın, hiçbir şeyin ne zaman gidebileceğini asla bilemezsiniz.

Sony kullanıcıları ayrıca Sony PC Companion kullanarak verileri yedekleyebilirler. Verileri manuel olarak yedeklerseniz, seçim yapmanız için daha fazla seçenek elde edersiniz ve farklı üreticilerin Android cihazları arasında veri taşımak, yani örnek olarak Sony Xperia Z2 yedekleme verilerini HTC One X’e taşımak çok kolaydır bu sayede.

Zaten telefonunuza yüklü özel bir recovery (ClockworkMod, TWRP vb.) Uygulamanız varsa, mevcut telefonunuzun tam bir görüntüsü oluşturduğu için bunu kullanarak bir yedekleme önermekteyiz.

 1. Android telefonunuzu bilgisayara bağlarken sorunlar yaşayabilirsiniz bu yüzden USB hata ayıklama modunu etkinleştirmeniz gerekir.
 2. Android cihazınızın% 80-85 batarya seviyesinde şarj edildiğinden emin olun. Çünkü özel bir ROM kurarken telefonunuz aniden kesilirse, resmi bir yazılım güncellemesi yüklenirken veya özel mod yüklüyorsa telefonunuz kalıcı olarak hasar görebilir.

Xperia Z2’de 6.0.1 Mr.SL Marshmallow özel yazılımını nasıl kuracağınıza ilişkin ayrıntılı bir adım adım göstereceğiz. Bu makale sadece Sony Xperia Z2’ye 6.0.1 Mr.SL ROM’u yüklemek içindir. Lütfen başka Xperia Z2 varyantlarında denemeyin. Telefonunuzda ClockworkMod recovery işleminin önceden kurulmuş olması gerekir. Tekrar hatırlatmak isterim ki tüm verilerinizi silenecek. Bu yüzden yapılan bütün işlemler sizin sorumluluğunuzdadır. Recovery (Kurtarma) modundan çıkmadan önce Dalvik Cache silmesini yapın. Sony PC Companion, bu ROM’u yükledikten sonra telefonunuzu algılayamaz, çünkü özel bir yazılımdır. Bootloader kilidi açılmış olmalıdır yoksa bu ROM’u kuramazsınız. Devam etmeden önce telefonunuzdaki tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

Not: Bahsedilen tüm özel ROM’lar ve yazılımlar, resmi yazılım güncellemeleri, araçlar, modlar veya herhangi bir şey ilgili sahiplerine / geliştiricilere aittir. Cihazınıza zarar verirseniz bu durumdan (Androidmakale.com) veya geliştiriciler sorumlu tutulamaz.

Xperia Z2′ ye Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow Yükleme

 • Adım 1 – Sony Xperia Z2 için Mr.SL 6.0.1 ROM‘u bilgisayarınıza indirin ve boot.img dosyasını zip dosyasından ayrı ayrı çıkarın.
 • Adım 2 – USB kablosunu kullanarak Sony Xperia Z2 telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 • Adım 3 – Şimdi indirilen 6.0.1 ROM zip dosyasını SD kartınıza kopyalayıp yapıştırın. Dosyanın SD kart hafızasında olduğundan emin olun.
 • Adım 4 – boot.img dosyasını android-sdk-windows\platform-tools dizinine kopyalayıp yapıştırın.
 • Adım 5 – Sonra telefonunuzu KAPALI konuma getirin.
 • Adım 6 – Şimdi bootloader moduna girmek için USB kablosuyla tekrar bağlarken Sesi Aç düğmesini basılı tutun. Telefonunuzun LED’i maviye dönecek ve bootloader moduna geçecektir.
 • Adım 7 – Fastboot modunda (telefonunuzda), android-sdk-windows\platform-tools  dizinine bilgisayarınızdan gidin ve komut ekranını açın (Boş bir alanda shift tuşuna basılı tutarak fare ile sağ tıklayın. Çıkan menüden komut penceresini burada aç seçeneğini seçin.).
 • Adım 8 – Aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.
fastboot flash boot boot.img
 • Adım 9 – Sonra aşağıdaki komutu yazıp enter tuşuna basın.
fastboot reboot
 • Adım 10 – Artık Kurtarma Moduna girmek için. LED ışığının pembeye dönüştüğünü veya başka bir renk gördüğünde Ses Seviyesini Arttır veya Ses Azalt düğmesine birkaç basılı tutarken telefonu AÇIK konumuna getirin. Alternatif olarak, şunu okuyun: Herhangi bir Android Telefonda Kurtarma Moduna Girme.

NOT: ClockworkMod Recovery yazılımının ekran görüntüleri yeni sürümler yayınlandıkça değişebilir.

 • Adım 11 – ClockworkMod Recovery’de olduğunuzda, aşağıda gösterildiği gibi “wipe data/factory reset” seçeneğini seçerek tam bir veri silme işlemini seçin. Kurtarma Modundayken her şeyi seçmek için Güç düğmesini kullanın.

Sony Xperia Z2 Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow Custom Rom Yükleme xperia z2 Sony custom rom yükleme Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow yükleme

 • Adım 12 – Daha sonra, aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi “wipe cache partition” i seçerek bir önbellek silmeyi gerçekleştirin.

Sony Xperia Z2 Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow Custom Rom Yükleme xperia z2 Sony custom rom yükleme Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow yükleme

 • Adım 13 – Şimdi bu isteğe bağlıdır, ancak dalvik önbellekten de silinmesi önerilir. Önyükleme döngülerine veya diğer hatalara girmeyeceksiniz. CWM kurtarma işleminden ‘advanced‘ bölümüne gidin ve ardından “wipe dalvik cache” i seçin.

Sony Xperia Z2 Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow Custom Rom Yükleme xperia z2 Sony custom rom yükleme Android 6.0.1 Mr.SL Marshmallow yükleme

 • Adım 14 – Sonra ana kurtarma ekranına dönün ve “install zip from SD card” yi seçin.
 • Adım 15 – Şimdi “choose zip from sdcard” i seçin. Ses seviyesi tuşlarınızı kullanarak, SD kartınıza kopyaladığınız 6.0.1 ROM zip dosyasına gidin ve Güç düğmesini kullanarak onu seçin. Yüklemeyi bir sonraki ekranda onaylayın ve kurulum prosedürü şimdi başlamalıdır.
 • Adım 16 – Kurulum tamamlandıktan sonra, “+++++ Go Back +++++” seçeneğine gidin ve aşağıda gösterildiği gibi kurtarma menüsünden “reboot system now” i seçerek telefonu yeniden başlatın.

Xperia Z2’niz şimdi açılacaktır ve ilk seferinde açılması yaklaşık 5 dakika sürebilir. Yani, lütfen bekleyin. Bu kadar! Xperia Z2’nizin telefonunuzda 6.0.1 Mr.SL Marshmallow özel ROM’u olmalıdır! Doğrulamak için Ayarlar> Telefon hakkında öğesine gidin. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, androidmakale.com üzerinden bize bir yorum atabilirsiniz en kısa sürede size sorununuza yönelik düzeltme veya çözüm ile cevap vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia Z5 Compact Root Yapma Rehberi başlıklı makalemizde c5c root, how to root z5c ve root yapma rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Benzer Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu